Reimatoloģija ir viena no interesantākajām medicīnas nozarēm. Rheuma no grieķu valodas nozīmē – plūsma vai upe, kas plūst, savukārt logia nozīmē - mācība (par). Tulkojot reimatoloģijas jēdzienu no grieķu valodas, varam secināt, ka reimatoloģija ir mācība par plūsmām. Atbildot uz jautājumu, vai un kas plūst cilvēka organismā un ar ko nodarbojas reimatoloģijā strādājoši ārsti, jāsaka, ka reimatologs pārsvarā ārstē saistaudu slimības vai izmaiņas saistaudos. Šī audu grupa ir īpaša, jo ir viena no lielākajām cilvēka organismā un sastāv no asins šūnām, kaulaudiem, taukaudiem, skrimšļaudiem un blīvajiem un irdenajiem saistaudiem.

Katrs no mums ir redzējis savu asins šūnu analīzi pilnā asins ainā ar leikocītu, eritrocītu un trombocītu skaitu, kā arī leikocītu apakštipus: neitrofilos leikocītus, limfocītus, monocītus, bazofilos leikocītus, eozinofilos leikocītus. Šīs ir galvenās saistaudu šūnas, kuras nodrošina informācijas apmaiņu dažādās organisma vietās. Kā tas notiek? Saistaudu šūnas ražo ārpus šūnu vielu jeb plazmu, kurā pārvietojas asins šūnas. Lai notiktu asins šūnu plūsma ir nepieciešamas veselas kaulu smadzenes, kas ražo asins šūnas, veseli asinsvadi un vesela sirds, kas nodrošina noteiktu spiedienu asinsvados, ļaujot notikt asins šūnu plūsmai. Asins šūnas ražo kaulu smadzenes. Kaulu smadzenes veido kauli, kuri arī pieder pie saistaudiem, kā arī mēs zinām, ka tieši kauli ir vieni no mugurkaula un roku, kāju, ribāja locītavu sastāvā.

Locītavas ir būtiskas, lai mēs varētu nokļūt tajās vietās, kur to vēlamies vai tajās, kur nepieciešams. Locītavu veido vēl citas saistaudu sastāvdaļas – muskuļu cīpslas, saites, locītavas kapsula, taukaudi, asinsvadi, nervi.

Galvenā saistaudu šūna ir fibroblasts, kuru varam sastapt ādā, gļotādās asinsvadu sieniņā, plaušās, nierēs un, īstenībā, nav neviena orgāna vai sistēmas, kurās mēs nevarētu atrast fibroblastus. Tādēļ reimatoloģijā būtiski zināt par to, cik veseli ir visi orgāni un orgānu sistēmas.

ARTRĪTA KLĪNIKA tika veidota, lai sakārtotā vidē un mierīgā atmosfērā būtu iespējams pārrunāt ar saistaudu izmaiņām saistītus jautājumus un meklēt iespējamo risinājumu diētas maiņā, fizisko un emocionālo aktivitāšu analīzē, kā arī izvēlēties medikamentus noteiktu slimību ārstēšanā.

ARTRĪTA KLĪNIKĀ konsultējam pacientus ar

  • iekaisuma artrītiem - reimatoīdu artrītu, spondiloartrītiem (ankilozējošais spondilīts, psoriātisks artrīts, reaktīvs artrīts, nediferencēta spondiloartropātija, ar iekaisuma zarnu slimībām (Krona slimība, nespecifisks čūlainais kolīts) saistīts spondiloartrīts)
  • kristāliskām artropātijām – podagrisks artrīts, kalcija pirofosfātu artropātija
  • sistēmas saistaudu slimībām – sistēmas sarkanā vilkēde, polimiozīts, dermatomiozīts, sistēmas skleroze
  • saistaudu struktūras izmaiņām iedzimtu vai iegūtu iemeslu dēļ – osteoartrīts, locītavu hipermobilitātes sindromu
  • vaskulītiem – iekaisums asinsvadu sieniņās

Reimatologija v1